Turystyka

Dlaczego osoby podróżujące do Stanów muszą dokonać zgłoszenia w ESTA?

Jeszcze kilka lat temu ktoś, kto chciałby poznać amerykańskie atrakcje, musiał składać wniosek o udzielenie wizy. Wiązało się to nie tylko z tym, że chwilę się na to czekało, ale też i ryzykiem, że dostanie się odpowiedź odmowną. I to często bez podania konkretnej przyczyny, zwyczajnie taki był kaprys amerykańskiego urzędnika.

Wszystko zmieniło się kilka lat temu, bowiem wtedy Polska wypełniła konieczne warunki do tego, żeby zostać dopuszczonym do ruchu bezwizowego. Od tamtego momentu osoby lecące w celu medycznym lub turystycznym, na okres nie przekraczający 90 dni, już nie muszą posiadać wizy. W innych przypadkach, na przykład chęci rozpoczęcia nauki czy pracy, zasady panujące dotychczas nie zostały zmienione.

Rzecz jasna brak obowiązku wizowego nie będzie oznaczać braku spraw formalnych, nie da się tak zwyczajnie wsiąść do samolotu i lecieć. Praktycznie każda osoba, która planuje wybrać się do Stanów na podstawie nowych przepisów będzie musiała się zarejestrować w elektronicznym systemie ESTA. Warto pamiętać, żeby zgłoszenie esta do stanów zjednoczonych wypełniać odpowiednio wcześnie, nie w dniu podróży.

Przeważnie jego przetworzenie może zająć około 72 godziny, a czasami pojawić się mogą dodatkowe opóźnienia. W niektórych przypadkach zgłoszenia zostają też odrzucone, co nie oznacza wcale niemożności wjazdu do USA. W takim przypadku zacząć można standardową ścieżkę postępowania, to znaczy wypełnić wszystkie dokumenty i stawić się na spotkanie z konsulem. Rejestrując się w systemie ESTA trzeba pamiętać, że zezwolenie na wyjazd w celach turystycznych jest ważne tylko dwa lata.